# Accounting for labor|Old is gold solution|Grade 12|Account

**Accounting
for labor, Old is Gold solution of Account | Grade 12**

**TIME RATE WAGE SYSTEM**

**2076 Set B Qn. No. 20**

Working per day = 7 hours

Working day per month = 25
days

Wage rate per hour = Rs. 10

*Working hours in month = **Working per
day * Working day per month*

*= **7 * 25*

** = **175
hours

*Wages amount of worker for month = **Hour spend
in month * Wages rate per hour *

= 175 * 10

= Rs. 1750

**2074
Supp. Qn. No. 20**

Work hour per day = 8 hrs.

Wages per hours = Rs. 25

Working day in month = 25 days

** Working
hours in month** =

*Working day in a month * Work hour per day*

= 25 * 8

= 200 hours

**Total
wages for the month** = *Working
hours in month * Wages per hours*

**= **200 * 25

= Rs. 5000

**2074
Supp. Qn. No. 20**

Time allowed per unit of output = 45 minutes

Production units: 100 units

Wages rate per hour = Rs. 240

** Total
working time** =

*Time allowed per unit of output * Production units*

= 45 * 100

= 4500 minutes

**Total
working hours** = 4500 / 60

=75 hours

**Total
wages** = *Total working hours *
Wages rate per hour*

= 75 * 240

= Rs. 18000

**2072
Supp. Qn. No. 19**

The standard time to produce one unit = 15 minutes

Hourly wage rate = Rs. 80

Total production = 1000 units

** Total
working time** =

*Total production * Standard time to produce one unit*

= 1000 * 15

= 15000 minutes.

**Total
working hours** = 15000 / 60

= 250 hours

**Total
wages** = *Total working hours *
Wages rate per hour*

= 250 * 80

= Rs. 20000

**2072
Set C Qn. No. 20**

The working hour of a worker for a week = 40 hours

Hours in a week he worked = 50 hours

Extra hours he worked in a week (overtime) = 10 hours

Normal wages rate = Rs. 100 per hour

Overtime wages rate = Rs. 120 per hour

** Total
earning of the worker** =

*(Working hour of a worker for a week * Normal wages rate) + (Overtime * Overtime wages rate)*

= (40 * 100) + (10 *120)

= 4000 + 1200

= Rs. 5200

**2072
Set E Qn. No. 20**

The standard time to produce one unit = 90 minutes

The hourly wages rate = Rs. 100 per hour

Production unit = 20 units

*Total
working time** = The standard time to produce one unit * Production unit*

= 90 * 20

= 1800 minutes

Total working hours = 1800 /60

= 30 hours

*Total
wages of the workers** = Total
working hours * the hourly wages rate*

= 30 * 100

= Rs. 3000

**2071
Set C. Qn. No. 20**

Time allowed to produce 20 units of output = 1 hour

** Time
allowed to produce 1 unit of output** = 60 / 20 hours

= (1/2) hours

Total production of workers during the month = 2000 units

** Time
consume by the worker during the month** = 2000 * (1/2) hours

= 1000 hours

Fixed wages per hour = Rs. 30

** Total
wages of the workers** =

*Time consume by the worker during the month * Fixed wages per hour*

= 1000 * 30

Rs. 30000

**2070
Supp. Qn. No. 20**

The time allowed to produce one unit of output = 30 minutes

I.e. ½ hour

The hourly wages rate = Rs. 60

Production of a worker during the day = 20 units

*Total
working hour**=
Production of a worker during the day * the time allowed to produce one unit of
output*

=1/2 * 20

= 10 hours

**Total
earning of the worker** = *Total
working hour * the hourly wages rate*

= 10 * 60

= Rs. 600

**2070
Set C Qn. No. 20**

Output produced by a worker = 600 unit

Time allowed for 5 units of output = 1 hour (60 minutes)

** Time
allowed for one unit of output** = 60 / 5

= 12 minutes

** Time
worked by a worker** =

*Time allowed for one unit of output * Output produced by a worker*

= 12 * 600 minutes

= 7200 minutes

** Total
working hours** = 7200 / 60

= 120 hours

** Wages
amount of a worker** =

*Total working hours * Wages rate per hour*

= 120 * 120

= Rs. 14400

**2070
Set D Qn. No. 20**

Wages rate per hour = Rs. 90

Time required per unit of
output = 30 minutes

I.e. ½ hour

Output production by a worker
= 500 units

** Total worked hour** = ½ * 500

= 250 hour

** Wages amount of the worker** =

*Total worked hour * Wages rate per hour*

= 250 * 90

= Rs. 22500

**2069
Supp. Set A Qn. No. 20**

Standard hour for 2 units of output = 1 hour

** Standard
hour for 1 unit of output** =

*½ hour (30 minutes)*

Total production during the month = 420 units

** Total
worked hours** =

*Standard hours for 1 unit of output * total production*

= ½ * 420

= 210 hours

Wages rate for 7 hours = Rs. 140

** Wages
rate for 1 hour** = 140 / 7

= Rs. 20

*Monthly
wages amount of the worker **= Total
working hour * wages rate per hour*

*= *210 * 20

= Rs. 4200

**2069
(Set B) Qn. No. 20 **

The time allowed to produce one unit of output = 20 minutes

I.e. 1/3 hour

The hourly wages rate = Rs. 180

Production of the worker during the day = 10 units

*Total
working hour**=
Production of the worker during the day * the time allowed to produce one unit of
output*

=1/3 * 10

= 10/3 hours

**Total
earning of the worker** = *Total
working hour * the hourly wages rate*

= 10/3* 180

= Rs. 600

**2068
Qn. No. 20**

The time allowed for 10 units of output = 1 hour

Time allowed for 1 unit of output = 1/10 hour

Rate per hour = Rs. 50

Production of Kamal during month = 1000 units

** Total an hour worked by Kamal during month** =

*Time allowed for 1 unit of output * Production of Kamal during the month*

= 1000 * (1/10)

= 100 hours

** Earning
of Kamal for the month** =

*Total an hour worked by Kamal during month * Rate per hour*

= 100 * 50

= Rs. 5000

**2068
Supp. Qn. No. 20**

Time allowed for 10 units of output = 1 hour

The standard time for 1 unit = ½ hour

Production during the period = 15 units

The standard rate of wages per hour = Rs. 40

** Total
worked hour** =

*production during the period * standard time for one unit*

= (15 * ½) hour

= 15/2 hour

** Wages
paid to workers** =

*Total worked hour * standard rate of wages per hour*

= (15/2) * 40

=Rs. 300

**2067
Supp. Qn. No. 20**

The time allowed to produce one unit of output = 20 minutes

I.e. 1/3 hour

The hourly wages rate = Rs. 150

Production of the worker during the day = 24 units

*Total
working hour**=
Production of the worker during the day * the time allowed to produce one unit of
output*

=1/3 * 24

= 24/3 hours

= 8 hours

**Total earning
of the worker** = *Total
working hour * the hourly wages rate*

= 8* 150

= Rs. 1200

### **2066 (C) Qn. No. 20**

The time allowed to produce one unit of output = 15 minutes

I.e. 1/4 hour

The hourly wages rate = Rs. 40

Production of the worker during the day = 28 units

*Total
working hour**=
Production of the worker during the day * the time allowed to produce one unit of
output*

=1/4 * 28

= 7 hours

**Total
earning of the worker** = *Total
working hour * the hourly wages rate*

= 7 * 40

= Rs. 280

**2064
Supp. Qn. No. 20**

The working hour of a worker for a week = 48 hours

Hours in a week he worked = 60 hours

Extra hours he worked in a week (overtime) = 12 hours

Normal wages rate = Rs. 20 per hour

Overtime wages rate = Rs. 15 per hour

** Total
earning of the worker** =

*(Working hour of a worker for a week * Normal wages rate) + (Overtime * Overtime wages rate)*

= (48 * 20) + (12 *15)

= 960 + 180

= Rs. 1140

**PIECE RATE WAGE SYSTEM**

**2076
Set B Qn. No. 20**

Output produced by a worker = 40 units

Normal time per unit = 30 minutes

** Total
production in one hour** = 2 units

Normal wages rate per hour = Rs. 200

** Rate
per units** =

*Normal wages rate per hour / Total production in one hour*

= 200 / 2

= Rs. 100

** Wages
of workers** =

*Total production * Rate per unit*

= 40 * 100

= RS. 4000

**2075
GIE Qn. No. 20**

Time rate = Rs. 20 per hour

Production units in one hour = 5 units

Hour for 1 unit= 1/5

** Rate
of one unit** =

*Time rate per hour * Hour for 1 unit of production*

= 20 * 1/5

= Rs. 4

Mr. X Production = 40 units

Mr. Y production = 50 units

** Wages
amount of Mr. X** =

*Mr. X production * Rate per unit*

= 40 * 4

= Rs. 160

** Wages
amount of Mr. Y** =

*Mr. Y production * Rate per unit*

= 50 * 4

= Rs. 200

**2075
Set A Qn. No. 20**

Standard output in a day of 8 hours = 56 units

Standard output in 1 hours = 56/ 8 = 7 units

** Total
production in 180 hours** = 7 * 180

= 1260 units

Rate per units = Rs. 100

** Monthly
wages of a worker** =

*Total production * Rate per unit*

= 1260 * 100

= Rs. 126000

**2075
Set B Qn. No. 20**

Standard output per hour = 10 units

The piece-rate = Rs. 20

The working hour in month = 240 hours

** Total
production** =

*Standard time for 1 unit * Working hour in a month*

= 10 * 240

= 2400 units

*Monthly
wages of workers**= Rate per
unit * total production*

= 20 * 2400

= Rs. 48000

**2074
Set A Qn. No. 20**

The standard time per unit = 1.5 hrs.

** Standard
production in one hour** = 1/1.5 unit

Piece rate = Rs. 200 per unit

The worker worked hour = 180 hours

** Total
production** =

*Standard production per hour * Worked an hour*

= (1 / 1.5) * 180

= 120 units

** Monthly
wages of worker** =

*Total production * Piece rate*

= 120 * 200

= Rs. 24000

**2074
Set B Qn. No. 20**

Monthly working days = 26 days

Working hour per day = 8 hours

Wage rate per unit = Rs. 10

Working hour per month = Working hour per day * Monthly
working days

= 8 * 26

= 208 hours

Hourly output = 4 units

Total production = Working hour per month * Hourly output

= 208 * 4

= 832 units

Total wages amount of the workers = Total production * Wages
rate per unit

= 832 * 10

= Rs. 8320

**2073
Supp. Qn. No. 20**

Wages rate = Rs. 100 per hour

Normal time = 30 minutes per unit

Production in 1 hour = 2 units

** Piece
rate** =

*(Wages rate per hour / Production in 1 hour)*

= 100 / 2

= 50 units

Production of Unish = 30 units

Production of Uroj = 40 units

** Earning
of Unish** =

*Production of Unish * piece rate*

= 30 * 50

= Rs. 1500

** Earning
of Uroj** =

*Production of Uroj * Piece rate*

= 40 * 50

= Rs. 2000

**2073
Set C Qn. No. 20**

Working hours per week = 50 hours

Working per year = 40 weeks

** Working
per year** =

*Working hours per week * Working week per year*

= 50 * 40

= 2000 hours

Output per hour = 2 units

** Output
per year** =

*Output per hour * Working hour per year*

= 2000 * 2

= 4000 units

Wages per unit = Rs. 10

** Annual
earning** =

*Output per year * Wages per unit*

= 4000 * 10

= Rs. 40000

**2072
Set D Qn. No. 19**

Output per hour = 4 units

Working time per month = 180 hours

** Production
in one month** =

*Output per hour * Working time per month*

= 4 * 180

= 720 units

** Total
wages per month** =

*Production in one month * Wages rate per unit*

= 720 * 5

= Rs. 3600

**2071
Supp. Qn. No. 20**

The standard time to produce one unit = 15 minutes

** Production
in 1 hour** = 60/15

= 4 units

** Rate
per unit** = 60 /4

= Rs. 15

Output per month = 4000 units

** Wages
payable under piece rate system** =

*Output per month * Rate per unit*

= 4000 * 15

= Rs. 60000

**2071
Set D Qn. No. 20**

Standard output per hour = 10 units

Actual worked hour = 40 hour

** Actual
production units** =

*Standard output per hour * Actual worked hour*

= 10 * 40

= 400 units

Wages per unit = Rs. 25

** Total
wages of workers** =

*Actual production units * Wages per unit*

= 400 * 25

= Rs. 10000

**2069
Supp. Set B Qn. No. 20**

Standard time to produce one unit = 30 minutes

Production on one hour = 2 units

Hourly wages rate = Rs. 100

** Piece
rate** =

*Hourly wages rate / production per hour*

= 100 / 2

= Rs. 50

Output produce in a month = 10000 units

** Wages
payable under piece rate system** =

*Output produce in a month * Piece rate*

= 10000 * 50

= Rs. 500000

**2069
(Set A) Qn. No. 20**

Time allowed for 10 units of product = 1 hour

Hourly rate = 40 per hour

** Rate
per unit** = 40 / 10

= Rs. 4

Product per day of Mahila = 55 units

Product per day of Kanchha = 62 units

** Wages
payable to Mahila** =

*Production per day * Rate per unit*

= 55 * 4

= Rs. 220

** Wages
payable to Kanchha** =

*Production per day * Rate per unit*

= 62 * 4

= Rs. 248

**2067
Qn. No. 20**

The standard output in 8 hours =
48 units

** The standard output in 1 hour** = 48 / 8

= 6 units

Piece rate = Rs. 3

** Total production of A** = 100 *6

= 600 units

** Total production of B** = 90 * 6

= 540 units

** Monthly earning of A** =

*Total production of A * Piece rate*

= 600 * 3

= Rs. 1800

** Monthly earning of B** =

*Total production of B * Piece rate*

= 540 * 3

= Rs. 1620

**2066
Qn. No. 20**

The weekly working hours in a factory is 48 hours

The worker works in week = 40 weeks

** The worker works in hours** =

*Worker works in a week * weekly working hours in a factory*

= 40 * 48

= 1920 hours

** Total production produced by a
worker** = 1920 * 20

= 38400 units

Wages rate per unit = Rs. 10

** Wages payable to worker** =

*Total production * Wages rate*

= 38400 * 10

= Rs. 384000

**2066
Supp. Qn. No. 20**

The standard weekly working hours of a worker = 42 hours

The worker worked = 40 weeks

** Worker
works** =

*worker worked in weeks * weekly working hours*

= 40 * 42

= 1680 hours

Standard output per hour = 5 units

** Total
output** = 1680 * 5

= 8400 units

Rate per piece = 6 per unit

** Wages
amount** =

*Total production * Rate per unit*

= 8400 * 6

= Rs. 50400

**2065
Qn. No. 20**

The standard output per hour = 5 units

Piece rate = 6 per unit

Working time of worker = 200 hours

** Total
production of a worker** = 200 * 5

= 1000 units

Rate per unit = Rs. 6

** Monthly
wages amount of the worker** =

*Total production * Rate per unit*

= 1000 * 6

= Rs. 6000

**2064
Qn. No. 20**

Weekly working hours in factory = 50 hours

Total
weeks worker worked = 50 weeks

** Total
hours** = 50 * 50

= 2500
hours

Hourly
output = 10 units

** Total
production** = 2500 * 10

= 25000
units

The wages
rate per unit = Rs. 10

** Wages
payable to workers** =

*Total production * Wages rate per unit*

= 25000 *
10

= Rs.
250000