# Ratio analysis | Ashmita Old is Gold solution of account grade 12

ASHMITA OLD IS GOLD SOLUTION OF ACCOUNT|GRADE - 12| RATIO ANALYSIS

2076 Set B Q. No. 15

(a)             Current ratio = (current assets)/(current liabilities)

= 160000/80000

= 2:1

Working note

Current assets =Debtors + Cash balance + closing stock

= 40000 + 24000 + 96000

= 160000

Current liabilities = Creditors

= 80000

(b)            Quick ratio = (Quick assets)/(Current liabilities)

= 64000/80000

= 0.8:1

Working note

Quick assets = Current assets – closing stock

= 160000 – 96000

= 64000

(c)             Debtors turnover ratio = (Net sales) / (Closing debtors)

Or, 10 = Net sales / 40000

Net sales = Rs. 400000

(d)      Gross profit ratio = (Gross profit)/(Net sales)*100

= 80000/400000*100

=20%

(e)     Net profit ratio = (Net profit)/(Net sales) *100

= 50000/400000*100

= 12.5%

2076 Set C Q. No. 15

(a) Gross profit margin = (Gross profit)/(Net sales)*100

20    =  (108000/ Net sales)*100

0.2 = 108000 / Net sales

0.2 Net sales = 108000

Sales Amount = Rs. 540000

(b) Quick ratio = (Quick Assets)/(Current liabilities)

= 50000/45000

= 11.11:1

Working note

Quick assets = Debtors + Cash balance

= 40000 + 10000

= 50000

Current liabilities = Bank overdraft + Expenses due + Creditors

= 10000 + 5000 + 30000

= 45000

(c) Net profit margin = (NPAT)/Neet sales *100

5 = Net profit / 540000 *100

0.05 = Net profit / 540000

Net profit = Rs. 27000

(d) Return on shareholder's equity = ((NPAT) / Shareholder's fund) *100

= (27000 / 270000)*100

= 10%

Working note

Shareholder's fund = Share capital + General reserve +Retaining earning

= 200000 + 50000 + 20000

= 270000

2075 Set A Q. No. 15

(a) Current ratio = (Current assets) / Current liabilities

= 400000/125000

= 3.2:1

Working note

Current assets = Stock + Cash + Debtors

= 200000 + 50000 + 150000

= 400000

Current liabilities = Creditors

= 125000

(b) Liquid ratio = Liquid ratio / Current liabilities

= 200000 / 125000

= 1.6:1

Working note

Liquid assets = Current assets - Stock

= 400000 - 200000

= 200000

(C) Debtors turnover ratio = Net sales / Debtors

= 700000 / 150000

= 4.67 times

(d) Fixed assets turnover ratio = Sales/Fixed assets

OR, 2.5 = 700000 / fixed assets

OR, 2.5 fixed assets = 700000

Fixed assets = Rs. 2800000

2075 Set B Q. No. 15

1.       Average stock = (Opening stock + Closing stock) / 2

OR, 125000 = (100000 + Closing stock) / 2

OR, 250000 = 100000 + Closing stock

Closing stock = 250000 – 100000

= 150000

Stock at the end = 150000

Inventory turnover ratio = Cost of goods sold / Average Inventory

OR, 4 = Cost of goods sold / 125000

OR, Cost of good sold = Rs. 500000

Gross profit = Sales – Cost of goods sold

Amount of Sales = 125000 + 500000

= Rs. 625000

(c  Fixed assets turnover ratio = Sales / Net fixed assets

= 625000 / 156250

= 4 times

(dDebt equity ratio = (Long term debt / Shareholders equity)*100

Or, 40% = (Long term debt / 500000)*100

Or, 0.4 = Long term debt / 500000

Long term debt = Rs. 200000

2074 Supp. Q. No. 15

(a)             Gross profit margin = (Gross profit / Net sales) * 100

OR, 20% = (300000 / Sales) *100

OR, 0.2 = 300000 / Sales

Or, 0.2 Sales = 300000

Or, Sales Amount = Rs. 1500000

(b)      Fixed assets turnover ratio = Sales / Fixed assets

= 1500000 / 750000

= 2 times

Working note

Fixed assets = Land and building + Machinery

= 600000 + 150000

= Rs. 750000

(c)             Net profit ratio = (Net profit / Net sales) *100

= (150000 / 1500000)*100

= 10%

(d)            Quick ratio = Quick assets / Current liabilities

= 780000 / 390000

= 2.1:1

Working note

Quick assets = Total current assets – Inventories - Prepaid

= 1000000 – 200000 – 20000

= 780000

Current liabilities = Current liabilities

= 390000

2074 Set A Q. No. 15

(a)             Current ratio = (Current assets / Current liabilities)

= 100000 / 50000

= 2:1

Working note

Current assets = Debtors + Cash + Prepaid insurance

= 60000 + 35000 + 5000

= 100000

Current liabilities = Creditors + Interest due

= 400000 + 10000

= Rs. 50000

(b)            Quick ratio = Quick assets / Current liabilities

= 95000 / 50000

= 1.9:1

Working note

Quick assets = Current assets – Prepaid insurance

= 100000 – 5000

= 95000

(c)             Debt-equity ratio = (Long term debts / Shareholder’s fund)

= (100000 / 240000) * 100

= 41.67 %

Working note

Long term debts = 10 % debenture

= 100000

Shareholder’s fund = Share capital + Reserve & Surplus – Preliminary expenses

= 200000 + 50000 – 10000

= 240000

(d)      Earnings per share = (NPAT – Pref. dividend) / No. of common shares outstanding

= (20000-0) / 2000

= Rs. 10

Working note

Net profit = 50000

(-) 10% debenture interest 10000

Net profit after interest 40000

(-) Tax 20000

Net profit after tax 20000

No. of common share = 200000/100

= 2000

2074 Set B Q. No. 15

(a)             Current ratio = Current assets / Current liabilities

Or, 2 = 300000 / Current liabilities

Or, 2 Current liabilities = 300000

Current liabilities = Rs. 600000

Working note

Current assets = Debtors + Cash in hand + Closing stock

= 250000 + 50000 + 100000

= 400000

(b)            Inventory turnover ratio = Sales / Closing stock

= 500000 / 100000

= 5 times

(c)             Debt-equity ratio = (Long term debts / Shareholder’s fund) *100

= (200000 / 550000)*100

= 36.36%

Working note

Long term debts = Debenture

= 200000

Shareholder’s fund = Profit & loss a/c + Share capital

= 50000 + 500000

= 550000

(d)            Net profit ratio = (Net profit / Net sales) *100

= (50000 / 500000) *100

= 10%

2073 Supp. Q. No. 15

(a)             Earnings per share = (NPAT – Pref. dividend) / No. of common

= (240000 – 10000) / 2000

= Rs. 115

Working note

Net profit before tax 400000

(-) Tax 160000

Net profit after tax 240000

(b)      Debt-equity ratio = (Long term debts / Shareholder’s fund) *100

= (100000 /300000) *100

= 33.33 %

Working note

Shareholder’s fund = Equity share + Preference share

= 200000 + 100000

= 300000

(c)       Return on common share = (NPAT – Pref. Dividend) / Equity share *100

= (240000 – 10000 / 200000) *100

= 115 %

2073 Set C. Q. No. 15

(a)             Current ratio = (current assets)/(current liabilities)

= 600000 / 200000

= 3:1

Working note

Current assets = Debtors + Cash + Inventory

= 250000 + 150000 + 200000

= 600000

Current liabilities = Creditors + Outstanding expenses

= 100000 + 10000

= 200000

(b)            Quick ratio = (Quick assets)/(Current liabilities)

= 400000 / 200000

= 2:1

Working note

Quick assets = Current assets – Inventory

= 600000 – 200000

= 300000

(c)             Inventory turnover ratio = Sales / Inventory

= 2500000 / 200000

= 12.5 times

(d)            Debt-equity ratio = (Long term debts / Shareholder’s fund) *100

= (500000 / 1250000) *100

= 40 %

Working note

Shareholder’s equity = Share capital + Undistributed profit – Discount on share issued

= 1000000 + 300000 – 50000

= 1250000

2073 Set D. Q. No. 15

(a)             Current ratio = (current assets)/(current liabilities)

= 340000 / 100000

= 3.4:1

Working note

Current assets = Inventories + Debtors + Cash

= 150000 + 175000 + 15000

= 340000

Current liabilities = Creditors

= 100000

(b)            Liquid ratio = (liquid assets)/(Current liabilities)

= 190000 / 100000

= 1.9:1

Working note

Liquid assets = Current assets – Inventories

= 340000 – 150000

= 190000

(c)             Debtors turnover ratio sales/Debtors

= 875000 / 175000

= 5 times

(d)            Fixed assets turnover ratio = Sales / Fixed assets

Or, 3.5 = 875000 / Fixed assets

Or, 3.5 fixed assets = 875000

Fixed assets = Rs. 250000

2072 Supp. Q. No. 15

(a)             Current ratio = (current assets)/(current liabilities)

= 200000 / 100000

= 2:1

Working note

Current assets = Cash balance + Closing stock + Debtors

= 30000 + 120000 + 50000

=200000

Current liabilities = Bills payable + Creditors

= 20000 + 80000

= 100000

(b)            Quick ratio = (Quick assets)/(Current liabilities)

= 80000/100000

= 0.8:1

Working note

Quick assets = Current assets – closing stock

= 200000 – 120000

= 80000

(c)       Debtors turnover ratio = Sales / Debtors

Or, 10 = Sales amount / 50000

Sales amount = Rs. 500000

(d)            Gross profit margin = (Gross profit / Sales)*100

Or, 20% = (Gross profit / 500000)*100

Or, 0.2 = Gross profit / 500000

Gross profit = Rs. 100000

2072 Set C. Q. No. 15

(a)             Current ratio = Current assets / Current liabilities

Or, 2          = 480000 / Current liabilities

Or, 2 Current liabilities = 480000

Current liabilities = Rs. 240000

Working note

Current assets = Closing stock + Cash in hand + Debtors

= 210000 + 120000 + 150000

= 480000

(b)            Quick ratio = Quick assets/Current liabilities

= 270000 / 240000

= 1.125:1

Working note

Quick assets = Current assets – Closing stock

= 480000 – 210000

= 270000

(c)             Debt-equity ratio = (Long term debts / Shareholder’s fund) *100

= (200000 / 500000)*100

= 40%

Working note

Shareholder’s equity = Share capital

= 500000

Long term debts = 10% debenture

= 200000

(d)            Debt to total capital ratio = (Long term debts / Capital employed)*100

= (200000 / 700000)*100

= 28.57%

Working note

Capital employed = LTD + SE

= 200000 + 500000

= 700000

2072 Set D. Q. No. 15

(a)             Current ratio = (current assets)/(current liabilities)

Or, 2 = 200000 / Current liabilities

Current liabilities = 100000

Working note

Current assets = Current assets + Inventories

= 200000 + 70000

= 270000

(b)            Inventory turnover ratio = Sales / Inventories

Or, 5 = Sales / 70000

Sales amount = Rs. 350000

(c)      Debt-equity ratio = (Long term debts / Shareholder’s fund) *100

= (200000 / 500000)*100

= 40%

Working note

Long term debt = 10% debenture

= 200000

Shareholder’s equity = Share capital

= 500000

(e)             Debt to total capital ratio = (Long term debts / Capital employed)*100

= (200000/700000)*100

=28.57%

Working note

Capital employed = LTD + SE

= 200000 + 500000

= 700000

2072 Set E. Q. No. 15

(a)             Current ratio = (current assets)/(current liabilities)

= 200000 / 100000

=2.1 : 1

Working note

Current assets = Debtors + Cash + Prepaid insurance + stock

= 80000 + 70000 + 10000 + 40000

= 200000

Current liabilities = Creditors + Expenses due

= 60000 + 40000

= 100000

(b)            Quick ratio = (Quick assets)/(Current liabilities)

= 150000 / 100000

= 1.5 : 1

Working note

Quick assets = Current assets – prepaid insurance-stock

= 200000 - 10000 – 40000

= 150000

(c)             Debt-equity ratio = (Long term debts / Shareholder’s fund) *100

= (100000 / 230000)*100

= 43.48 %

Working note

Long term debts = 10% debenture

= 100000

Shareholder’s fund = Share capital + Reserve fund – Preliminary expenses

= 200000 + 50000 – 20000

=230000

(d)      Return on shareholder’s equity = (NPAT – Pref. dividend)/Equity shareholder’s fund

= (23000 – 0) / 2000

= 11.5 %

Working note

Net profit before interest and tax 56000

(-) Interest 10000

Net profit after interest 46000

(-) Tax 23000

Net profit after tax = 23000